نان

تفاوت فرتونلی با فرگردان

تفاوت فرتونلی با فرگردان

فرپخت نان دوار یا  فر تونلی پخت نان؟

اولین چالشی که کار آفرینان در هنگام تاسیس کارگاه پخت نان یا نانوایی با آن رو به رو هستند. خرید دستگاه نانوایی یا همان دستگاه پخت نان است. در گذشته تجهیزات نانوایی و قنادی مثل الان متنوع نبوند. عموما از کوره ها و فرهای چوبی استفاده میشد. اما با پیشرفت تکنولوژی باعث شد انواع فرها متنوع وارد عرصه صنعتی شود.

انواع پخت نان و دستگاه های نانوایی 

در بازار انواع مدل های مختلفی موجود است. با این حال  هر دستگاه برای کاربرد خاص طراحی و ساخته شده است. به عبارت دیگر اگر قصد خرید دارید باید بدانید از این دستگاه برای پخت چه نوع نان استفاده خواهید کرد. در ایران مرسومترین انواع نان شامل نان سنگک، نان لواش، نان بربری و نان های فانتزی است.

انواع دستگاه پخت نان

دستگاه پخت نان دوار یا دستگاه گردان نانوایی

دستگاه فر دوار یا گردان نانوایی همانگونه که از نامش پیداست به صورت سیستم گردان به پخت نان کمک می کند. این مدل دستگاه را حنما در نانوایی های پخت لواش دیده اید.

نحوه کار دستگاه به این صورت است که صفحاتی دایره ای شکل به صورت ثابت حول محور فر در حال چرخش هستند. ابتدا شما خمیر را وارد دستگاه می نمایید و سپس خمیر به سمت بخش حرارت دستگاه رفته و بعد از عبور از بخش حرارت دستگاه گردان دوباره خمیر پخته شده به نقطه اول باز میگردد. قابل توجه که نسبت به پخت هرنان مانند سنگک، لواش، بربری باید به سرعت و حرارت آن دقت کرد.

فر تونلی نان تافتون و بربری

دستگاه نان فر تونلی کم دردسر و جالب

جالبترین و کم دردسرترین دستگاه حال حاضر در صنایع پخت نان و صنایع غذایی دستگاه نان تونلی است. برای پخت نان با دستگاه فر تونلی کافی هست حرکت ریل ها در داخل تونل با حرارت دستگاه فر نانوایی هماهنگ باشد.

ساز و کار فر تونلی به این صورت هست که خمیر نان از یک سو وارد دستگاه می کنید و سپس ریل دستگاه آن را به سمت بخش انتهایی تونل به حرکت در می آورد و در طول مسیر با حرارت دستگاه نان مورد نطر پخته می شود. در این دستگاه دو مولفه مهم است سرعت و حرارت که باید درمیزان مناسبی قرار گیرد.

دستگاه نان فانتزی

این دستگاه تنوع زیادی دارد چون نوع حرارت آن بر اساس پخت نان فانتزی نوع حرارت ” مستقیم یا غیرمستقیم” و نوع مدیریت جریان هواو منبع انرژی در دستگاه های نان فانتزی جو مواردی است که هر دستگاه ان را متمایز می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *